6 Temmuz 2011 Çarşamba

İett
İneklik Etme Taksi Tut.. Ne de güzel demişler,çok da doğru demişler. Ama taksiylede her yere gidilmiyor ki.Ayrıca otobüse binmeyi severim de, kulağımda güzel bir müzik,düşüne düşüne hayal kura kura giderim.
Ama farkettim de son zamanlarda hep eski körüklü otobüslere denk geliyorum.O kadar ses çıkarıyorlar ki müzik dinlemek,telefonda konuşmak imkansız. Bir de yeni icatları var, sen o eski tarihi eseri kullanmaktan utanma bir de bunun üstüne yüzyılın son icadı olan şimdiki durak Okmeydanı, az sonraki durak Mecidiyeköy diyen bir kadın sesi ekle. Yani alın size muhteşem Türk aklı,otobüs ne olursa olsun İett çalışıyor imajı yaratılıyor. Şimdi düşünün kafanız şişmiş, müziğin sesi sonda ama yine de otobüsün sesini bastıramıyor,otobüs sürekli bir adım önde. Ve o an bir kadın sesi -Şimdiki durak şurası burası. Ve 2 dakika sonra yine aynı ses- az sonraki durak burası şurası.
Ve bu işkence inene kadar devam ediyor.

Ben de yeter artık dedim ve İett'ye şikayet maili yazdım. Dikkatlerini çeksin diye de esprili bir şekilde yazdım.
İşte mail....

Sayın Yetkili, ........ oturuyorum ve çoğunlukla ..... hattını kullanıyorum. Otobüslerinizi yenilemenize rağmen ... hattında halen adeta Kurtuluş savaşından kalmış izlenimini veren eski körüklü otobüsler çalışmakta. Bu otobüsler o kadar eski ve o kadar ses çıkarıyor ki indikten sonra 3 ağrı kesici almak zorunda kalıyorum. Metro gibi gelişmiş bir ulaşımı olan İstanbul gibi bir metropole hiç yakışmayan müzelik olan bu otobüslerin daha modern hemcinsleriyle değiştirilmesini talep ediyorum. Umarım gerekli işlemler yapılır ve yolcu memnuniyetine ne kadar önem verdiğiniz ortaya çıkar.   Teşekkürler


İett de aynı espriyle karşılık vermiş;

Sayın ..... .......

İETT'ye yaptığınız başvuru incelenmiştir;  ...... hatlarımızda körüklü araçların çalışması ve yeni alınan otobüslerin körüklü olmamasından dolayı bu tür hatlarda değişiklik yapılamadığını,normal araç verilmesi halinde kapasite sorunu yaşandığını,mevcut yeni körüklülerimizin de metrobüs hizmetinde olduğunu,bilgilerinize rica ederim.

Çözümden ne kadar uzak değil mi?  Ben de durmadım yeniden mail attım. Tabii ki aynı esprili anlayışla :)

Sayın Yetkili

İstanbul'un hemen her semti aynı yoğunlukta zaten. Mevcut yeni otobüsleri metrobüsler kullanıyor diye biz bu tarihi eserleri kullanmak zorunda mıyız? Bilet fiyatlarına zam yaptığınız zaman eski otobüsleri kullananları dikkate almıyor herkese aynı zammı uyguluyorsanız eğer  her vatandaşa da aynı hizmeti sunmak zorundasınız. Elimizde bunlar var bunları kullanmak zorundasınız yaklaşımı modern olduğunu iddia eden bir toplu taşıma kurumuna yakışmıyor.


Bu işin peşini bırakmaya hiç niyetim yok. Bakalım ne cevap yazacaklar,ona göre davranacağım. İlk aklıma gelen şey Facebook'ta protesto sayfası açmak,eminim aynı dertten muzdarip bir çok kişi vardır.

Hiç yorum yok: