21 Eylül 2012 Cuma

Kör Baykuş, Sadık Hidayet

 İran edebiyatından okuduğum ilk yazar oldu Sadık Hidayet. Nette biraz araştırdığınızda Kör Baykuş'un ne kadar sevilip, okunduğunu görebilirsiniz. Bu yorumlar beni etkiledi mi ? Elbette etkiledi. Oldukça ince, bir çırpıda biter hissi veren bir novella Kör Baykuş.

İlk sayfalarda anlamakta zorlandım açıkcası, sonrasında biraz araştırma yapıp acaba ne anlatmak istemiş diye baktığımda biraz daha kafama oturdu, anlaşılır oldu. Ama yetmedi diyebilirim. Ve sorgulamaya başladım. Acaba bir kitap araştırma gerektirmeden okuyucu için anlaşılır olsa daha iyi olmaz mı ? Elbette kolayca aksın gitsin, basit konular anlatılsın demiyorum ama bazen öyle öznel ve simgesel yazılıyor ki yazarın hayat hikayesini, ülkesinin durumunu bilmeden yazılanları anlamak mümkün olmuyor. Kör Baykuş'ta  hala anlamadığım simgeler var. Mesela kahpe kadın neyi simgeliyor ? Nereye çeksen oraya gider bir durumu var simgeli anlatımların. Yazarın o anki psikolojik durumunu bilebilsek daha kolay olurdu anlaşılması.

Novella olarak beni en çok etkileyenlerinden birkaçı Satranç ve Yabancı'dır. Onlarda da simgesel bir anlatım var fakat okuyucuyla bağ kurabildiklerini düşünüyorum. Etkileyeci ve oldukça çarpıcılar.

Sonuç olarak Kör baykuş'u da okuyunuz, her kitap bir insanı ve bir ülkeyi tanımaktır çünkü.

3 yorum:

nymphaeaa dedi ki...

Ben hiç araştırma yapmadan okumuş ve pek anlamamıştım açıkçası,daha sonra dönüp parça parça tekrar okudum.İnce ve zor bir kitap.

alkım dedi ki...

ilginç ve yer yer ürpertici bulmuştum ben kitabı. kolay bir kitap değil gerçekten...
yabancı ve satranç benim de sevdiğim novellalardandır.

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Sert bir kitaptır ama yazarı tanıdığım ilk kitap olarak çok beğenmiştim:)
Sevgiler...