20 Ocak 2014 Pazartesi

Yaşlılık ve hobiAnladım ki insana hobi en çok yaşlılığı için gerekli. Babam 2 ay sonra 59 yaşına giriyor ve şimdiden yaşlılık psikolojisine girdi. Zaten hassas bir adamdı iyice hassaslaştı hatta çocuk olmaya başladı şimdiden. İlkokul mezunu, çalışmak için köyden İstanbul'a gelip burada aile kurmuş kendine. 50 yaşında,bel fıtığından dolayı zorlanınca işi bıraktı, emekliye ayrıldı.. O yaşa kadar tüm boş vaktini kahvede geçirmiş bir adam olarak ortada kalakaldı. Geçen seneler boyunca şekeride çıktı ve daha da hassas, sinirli bir adam oldu. Kahveye gitmekten başka bir şeyi yok. Hiç kitap okumamış, gazetelerin spor sayfasından başka sayfalarını okumamış. Tavla bilmiyor, bulmaca çözmemiş. Gezmeyi seviyor ama sağlığı ona da pek uygun değil. Mutfağa meraklı ama evde kadın olunca erkeğe pek iş düşmüyor o konuda.
Ve babam sıkılıyor, sıkıldıkça sinirli bir adam oluyor. Daha da hassas oluyor. Geceleri kalkıp ağlıyor, anneme ben ölürsem sen ne olacaksın sana bakmaz bu çocuklar diyormuş. Tabiiki gerçek değil bu kaygısı. Dün akşamda biraz az yemelisin şekerin var dediği için anneme küstü, içmeyeceğim ilaçlarımı öleceğim dedi. Bunlar en çok can sıkıntısından diye düşünüyorum. Anneme bakıyorum bütün gün evde olduğu halde oyalanacak bir şeyler bulabiliyor. Örgü, yemek, tv onu oyalıyor. Hep derim can sıkıntısı tehlikeli şeydir. Kendimden biliyorum işyerinde yoğunsam hiçbir şey aklıma gelmez bir bakmışım akşam olur ama tam tersi durumda olmadık şeyler aklıma gelir, dibe vururum bazen. İnsana hobi en çokta yaşlanınca gerekiyormuş. Ve son kararım emekli olmayacağım, hep çalışacağım. İşleyen demir pas tutmaz diye boşa dememiş akıllı atalarımız.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

yap-boz, maket uçak ya da araç yapımı gibi şeyler ilgisini çekmez mi? bir hafta sonu alıp, birlikte yapmaya başlasanız( sanki ondan yardım istemişsiniz, özellikle ona almamışsınız gibi), sonra da ona bıraksanız, o tamamlasa. n'olur yanlış anlamayın, akıl vermek gibi değil de kendi de 50'lerinde biri olarak, aynı zamanda anne-babasına yardımcı olmaya çalışan bir evlat olarak size ve babanıza yardımcı olmak isterdim.
Çenebaz

emili dedi ki...

Asla yanlış anlamam tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Puzzle almıştım ilkini birlikte yaptık, ikincisini aldım sıkıldım yapmayacağım dedi. Maket aklıma geldi ama çabuk sıkıldığı için almak istemedim. Aslında el işlerinde çok yetenekli evde bir sürü ıvır zıvır şeyler yapıyor ama her zamanda tamirat çıkmıyor ki. Keşke devletimiz yaşlı insanları düşünse ve onlara uygun kurslar açsa, onlarda kendileri köşe yastığı gibi hissetmeseler.