24 Haziran 2014 Salı

Sevilla, İspanya

Ve Seviila'dayız. Ah bu mor ağaçlar... En sevdiğim renk olan moru Endülüs'te bol bol gördüm.Otobüsümüz geç geldiği için otelde 9'da olamadık. Otelinde etrafında fır dönmüşüz ama baya sürdü bulmamız. 9'dan sonra pek insan kalmamıştı sokaklarda neyse ki sonunda otele geldik. Aslında kabahat bizde değilmiş çünkü otel dıştan otele değil iş yerine benziyordu. Seyahatimizde ki en iyi otele gelmiştik. Canhıraş kendimizi içeri attığımızda bizi yakışıklı olduğu kadar da sevimli biri bekliyordu. Ayy ne tatlı derken, bize haritayı çıkarıp gidebileceğimiz yerleri güzelce işaretledi. Ve geç check-in bedeli de almadı :) Otelin nimetleri baya fazlaydı. Ama biz gezmeye geldiğimiz için onlardan faydalanamadık. En güzel taraflarından biride otelde bulunan aparatif otomatıydı. Dışarda 1 euro olan su burada şimdi tam rakamı hatırlamıyorum ama bu makinede daha ucuzdu. İçindekilerin hepsi baya ucuzdu. Her alışverişte koyana dua edip durduk. Odada yok yoktu, her birimizin ayrı odası vardı ve bir de salon. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi bile vardı. Hemen çamaşırlarımızı yıkadık :) Kısacası bu oteli çok çok beğendik. İlk akşam vakit geç olduğu için dışarı çıkamadık. Sabah ilk işimiz Sevilla katedraline gitmek oldu, 11'e kadar ayin olduğu için girişler ücretsizdi. Ama biz 11'e doğru orada olduğumuz için içeri almadılar. Bizde ertesi sabah gittik.  8 € vermeden bir kısmını gezdik. Ama kule ücretli eğer gezmek istiyorsanız pamuk eller cebe, biz gezmedik.

Gotik tarzda yapılmıştır. Gotik mimari olarak katedral, dünyanın en büyük, kilise yapısı olarak ise dünyanın üçüncü büyük yapısıdır. Sevilla Katedrali yapılıncaya dek Aya Sofya, dünyadaki en büyük katedral idi. Aya Sofya binyıldan fazla bir süre bu ünvanını korudu. Kristof Kolomb'un mezarı buradadır. Kolomb'un tabutunun taşınması sembolize edilmiş.

 5 askerin koruduğu bu mumya kim bulamadım. Biraz yaklaşıp fotoğrafını çektim, kemikleri kalmış ama tacı  hala başındaydı.
Sevilla'da gezilecek bir yerde Alkazar Sarayı. Ama biz Elhamra'dan sonra gezmek istemedik.Hiç yorum yok: