17 Ekim 2010 Pazar

Pera Lounge ve Topkapı Sarayı

Gezmeye görmeye meraklı biri olarak İstanbul'daki tarihi yerleri gezmediğimi farkettim.Oysaki Dünya'nın bir ucundan insanlar bu güzel şehri görmeye geliyorlar.Bizse elimizin altındakilerin kıymetini bilmiyoruz.Nasıl olsa daha buralardayız deyip hep seçimimizi başka yerlerden kullanıyoruz.Artık buna bir son :) dedim ve tarihi yerleri gezmeye karar verdim.
Kıymetli arkadaşlarımdan biriyle ilk durağımız Topkapı Sarayı oldu.Müze kart edinerek gezmeye başladık.Kart ve bilet kuyruğu baya yoğundu.Ziyaretçilerin çoğunluğunu turistler oluşturuyordu.
Ve sarayı gezmeye başladık.Çok kalabalık olduğu için sıraya girip geziyorsunuz,bunun içinde hızlıca gezmek gerekiyor.Daha sakin bir zamanda tekrar gezmek isterim.Fotoğraf çekmek yasak olduğu için çekemedim maalesef.Gerçekten çok güzel eserler sergileniyor,bunlardan en önemliside kaşıkçı elması.

Efsaneye göre: 1774 yılında Pigot adında bir Fransız subayı, bu elması Hindistan'ın Madaras Mihracesi'nden satın alıp Fransa'ya götürür. Bir zaman sonra tekrar satılığa çıkartılan elması Napolyon'un annesi satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. Ne var ki, Napolyon sürgüne gönderildiği zaman, oğlunu kurtarabilmek için, annesi de elması mecburen satılığa çıkartır. İşte o sırada, Fransa'da bulunan Tepedelenli Ali Paşa'nın bir adamı, paşa adına 150 bin altın ödeyerek elması satın alır ve paşaya getirir.
Sultan II. Mahmud zamanında, Tepedelenli Ali Paşa, devlete karşı ayaklandığı gerekçesiyle öldürülür, paşanın varlıklarına el konulur ve nesi var nesi yoksa Osmanlı Hazinesine gönderilir. Böylelikle, Napolyon'un annesinden satın alınan "Kaşıkçı Elması" hazineye girmiş olur.
Bir başka rivayete göre ise:1699 yılında İstanbul'da Eğrikapı çöplüğünde dolaşan baldırı çıplak takımından bir elmasın adı da buradan gelir. Kaşıkçı götürür, bu taşı bir kuyumcuya 10 akçaya satar. Kuyumcu taşı arkadaşlarından birine gösterir; kıymetli bir elmas olduğu anlaşılınca sus payı ister. Aralarında kavga çıkar. Mesele Kuyumcubaşıya akseder. Kuyumcubaşı kavgacıların eline birer kese akçe vererek taşı alır. Fakat bu sefer de olayı sadrazam Köprülüzade Fazıl Ahmet Paşa duyar, taşı kendisi için satın almaya hazırlanırken, mesele Padişaha akseder. IV. Mehmet(Avcı Mehmet) bir Hattı Hümayun ile elması Sarayı Hümayuna getirtir ve Saray elmastraşına verilir. Eğrikapı çöplüğünde bulunan taş işlenince meydana 86 karatlık nadide bir elmas çıkar. Kuyumcubaşıya Kapıcıbaşılık rütbesiyle bir kese bahşiş ihsan olunur.

Kaşıkçı elması'nın çevresini iki sıra 49 adet pırlanta kuşatmaktadır. Bu haliyle elmas, yıldızların ortasında pırıl pırıl parlayıp gökyüzünü aydınlatan bir dolunayı andırır.

Gelelim yazının diğer konusu olan Pera Lounge kısmına.Topkapı Saray'ındaki mağazayı gezerken kulağımıza çok hoş bir melodi çalındı.Pera Lounge'dan geliyormuş bu güzel melodi.Can Atilla,Yasmin Levy,Ömer Faruk Tekbilek gibi sanatçıların eserlerinden oluşan enstürmantal bir albüm.Merak edenler buradan dinleyebilir.
Pera Lounge

Hiç yorum yok: