23 Ocak 2012 Pazartesi

Kedi sevgisi

Hayvanlardan korkmasam acaba bende bir kedi besler miyim diye düşünüyorum.

Bir dergide Japonya'da yaşayan yalnız kadınların köpek merakını okumuştum.Ama ne merak hayatlarını köpeklerine göre ayarlıyorlardı.Tatile köpeklerini almayan bir yere gitmiyor,evlerini seçerken köpek besleyebilecekleri bir ev seçiyorlardı.Ayda onların bakımı ve lüksü için harcadıkları paralar akıl almazdı.Hatta köpeklerin doğum gününü parti verip kutlayıp,onları evlendirip düğün fotoğrafları bile çektiriyorlarmış. Bu hayvan sevgisini geçen bağımlılığın sebebi ise yalnızlıkmış. Düşünsenize bu kadınlar evli ve çocuklu olsalar köpekleriyle bu kadar uğraşacak vakit ve para bulabilecekler miydi? İnsanlar hayatlarındaki boşlukları özellikle abartılı hayvan sevgisiyle doldurmaya çalışıyorlar artık. Onları çocukları gibi görüp,büyütmeye çalışıyorlar.

Bizdeki kadınlarda köpek sevgisi bu kadar baskın değil sanırım çünkü genelde kedili kadınlar görüyorum ben.
Bir arkadaşım evinde iki kedi bakıyor ve onlar olmadan önce hayat çok farklıydı diyor. Onlarla sevgiyi öğrendim,daha yumuşağım artık diyor.Daha az yalnızım,onlar arkadaşım gibi oldu.Konuşuyorum,derdimi anlatıyorum diyor. Bir diğeri de çalıştığı yer müsait olduğu için 4 kedi bakıyor,akşamları dışarıya bırakıyor (önceden bırakmıyordu ve daha fazla kedi vardı) gündüzleri ise bütün gün onlarla birlikte. Onları en iyi mamalarla besliyor,prensesler gibi bakıyor :) Kediciklerinde keyfi pek yerinde tabi kıvrılıp yatıyorlar bütün gün.

Onunla konuşurken kedilerin insanlardan kaçmayı tetiklediğini düşündüğümü söyledim ve o da onayladı.Bir ara moralinin bozuk olduğunu,insan görmek istemediğini sadece kedileriyle mutlu olduğunu söyledi.Çünkü onlar insan gibi değildi yemeklerini veriyorsun,oynuyorsun ve senin etrafında dolaşıp seni mutlu ediyorlar.Oysa insanlarla iletişim zordu,emek harcamak gerekiyordu ve karşığını da her zaman alamıyorduk.Kediler öyle değildi,her ne kadar nankör olarak bilinseler de insanlar bu ünvanı kedilerden alalı çok uzun zaman olmuştu.


Dikkatimi çeken başka bir nokta da, kedi severlerin kedilerden korkan arkadaşları karşısında kedilerini tercih etmeleri.Başka bir arkadaşım kediden korkan evime gelmesin,kedimi kafese kapatamam demişti.İşyerinde besleyen arkadaşımda kedileri dışarı çıkarmak istemiyor.Diken üstündeki halim bile onu etkilemiyor :) Ne yapalım arkadaşını seven kedisine katlanır :)

                             

Hiç yorum yok: